چوب نمای ساختمان و فضای باز

ترمووود چیست؟

ترمو وود در واقع چوب فرآوری شده ای است که برای فضاهایی که در شرایط جوی همچون سرما و گرما ، بارندگی و رطوبت ، حشرات و اشعه UV آفتاب قرار دارند ، قابل استفاده می باشند که از آن جمله می توان نمای بیرونی ساختمان ، کف محوطه های باز (دکینگ)، بام باغ، پل، فلاور باکس، کنار استخر، آلاچیق، پرگولا، سونا، کلبه، ویلای چوبی و… را نام برد.

 

نمای چوبی در واقع پوسته یا پوشش ساختمان است و علاوه بر جنبه‌ی زیبایی و چشم‌نوازی می‌تواند به عنوان محافظی در برابر عواملی نظیر سرما، گرما و رطوبت عمل کند و باعث تثبیت حرارت داخل شود.
استفاده از چوب برای نمای ساختمان سابقه‌ی دیرینه‌ای دارد و در بسیاری از فرهنگ‌ها استفاده از تایل‌های چوبی برای نمای بیرونی و سقف مرسوم بوده است. اگرچه به علت نیاز به نگه‌داری زیاد و دوام کم‌تر نماهای چوبی نسبت به گزینه‌های دیگر و وجود انواع فرآورده های صنعتی و مصالح جای‌گزین در بازار کاربرد نماهای چوبی در دوران جدید کاهش یافته است، از اهمیت ذاتی چوب به عنوان یکی از مصالح مطلوب در کاربردهای فنی و مهندسی چیزی کم نشده است. به طوری که هنوز هم چوب رقیبی جدی برای بسیاری از مواد اولیه با کاربردهای مشابه است و در مواردی نمی‌توان آن را جایگزین کرد. زیبایی نقوش، تنوع رنگ، گرمی و آرامشی که دیدن اشیاء و سازه های چوبی به انسان هدیه می کند و اصالت و حس قدمتی که نماهای چوبی ایجاد می‌کنند با سنگ، فلز، آجر و مصالح مشابه به دست نمی‌آید.
هم‌چنین با روش‌های مهندسی و تیمار مناسب چوب می‌توان عمر و دوام چوب‌ها را افزایش داد و آن‌ها را در برابر پوسیدگی مقاوم‌تر ساخت.
چوب‌های ترمووود به علت فرآیندی که در جریان تیمار شدن طی می‌کنند دارای ویژگی‌هایی می‌شوند که آن‌ها را به بهترین گزینه برای نمای چوبی بیرونی و داخلی مبدل می‌سازد.

 

فواید ترمو وود:
– رطوبت‌پذیری پایین: در شرایط آب و هوایی مرطوب رطوبت‌پذیری ترمووود تا ۴۰ درصد پایین‌تر از چوب‌های معمولی است.
– ثبات ابعاد: با فرآیند ترمووود ثبات شکلی انواع چوب به شدت افزایش پیدا می‌کند.
– مقاومت در برابر قارچ و کپک
– مقارمت در برابر حملات حشرات
– زیبایی ظاهری

از سالهای بسیار دور بشر به این مطلب پی برده بود که سوزاندن و نیم سوز کردن چوب مقاومت آن را در مقابل بسیاری از عوامل جوی در محیطهای بیرونی افزایش چشمگیر می دهد و در این راستا تحقیقات بسیار گسترده در کشور های مختلف در این زمینه آغاز شد.
کشور فنلاندبا بکارگیری روش‌های مهندسی و فراوری مناسب پس از سالها تحقیقات و آزمایش عمر و دوام چوب‌ها را افزایش داد و با  تیمار حرارتی چوب، به روش ترمو وود (THERMO WOOD) دست یافت که به شرح زیر می باشد:
فاز اول:
ابتدا چوب ها را برش داده و به اشکال مختلف در می آورند و سپس در داخل دستگاه ترمووود آنها را تا ۱۰۰ و سپس ۱۳۰ درجه سانتی گراد تحت شرایط خاص گرما می دهند که این مطلب باعث خشک شدن چوب و کاهش رطوبت چوب می شود.
فاز دوم:
حرارت را ۱۸۰ تا ۲۲۰ درجه سانتی گراد تحت همان شرایط بالا برده و در این حالت کلیه صمغ و رطوبت چوب خارج شده و به صفر نزدیک می شود و ساعتها در این دما و شرایط باقی می ماند و تمام قسمتهای چوب تا مرکز آن به رنگ قهوای روشن در می آید.
فاز سوم:
چوب آرام آرام سرد شده تا دمای آن به ۱۰۰ درجه سانتی گراد برسد و سپس با پاشیدن آب و بخار آب دمای آن را به دمای محیط می رسانند. در این مرحله چوب رطوبت جذب کرده و رطوبت نهایی آن به ۴ تا ۶ در صد می رسد . با استفاده از این روش ، عمده خصوصیات منفی چوب تقریبا از بین می روند .به دلیل دمای بالایی که چوب متحمل می شود ، زنجیره های سلولزی آن شکسته شده ، اسیدهای آن تجزیه شده و از هر گونه جانور میکروسکوپی و حشرات پاک می شود . بخش عمده رزین چوب از آن خارج می شود و آن قسمتی که باقی می ماند به شکل بلور در آمده و بی ضرر می گردد. پس از این فرایند ، چوب در مقابل سرما ، گرما ، بارندگی ، رطوبت ، حشرات و هر گونه تغییر شکل در محیط های بیرونی و داخلی مقاوم میشود.


شرکت پارند رستار نماینده رسمی و انحصاری شرکت SLP فنلاند (عضو انجمن بین المللی ترمووود فنلاند) در خاورمیانه، فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز نموده است و با تشکیل تیم قوی ومتخصص در بخش های مختلف این شرکت شامل فروش، طراحی مهندسی، فنی ، نصب ، اجرا، خدمات مشتری و … و نیز تحویل در کمترین زمان ممکن ، اخذ گواهی نامه های کمی و کیفی از آزمایشگاه های مدرن و معتبر آمریکا و اروپا (cern, farmila)، از دیگر امکاناتی است که در جهت جلب رضایت مشتری و ایجاد اطمینان خاطر از حصول کیفیت مطلوب محقق گردیده است و در تکمیل فرآیند خدمات رسانی مطلوب به مشتریان ، این شرکت اقدام به ارائه گارانتی ۳۵ ساله و نیز بیمه نامه ۱۰ ساله کیفیت از شرکت بیمه ایران به شبکه مشتریان خود نموده است.

همچنین در راستای روند ثبات کیفیت محصولات خود و نیز اهمیت بسیار بالای رنگ در جهت استفاده در فضاهای بیرونی و نیز مقاوم سازی در شرایط جوی و از همه مهمتر اشعه UV آفتاب به اخذ نمایندگی برند برتر TEKNOS در ایران نمود؛ شرکت TEKNOS تولید کننده تخصصی رنگ در صنعت چوب ترمووود می باشد.

 

چوب های ترمو وود

الف–  بر اساس مشخصات فنی و نوع چوب:

 1. گونه کاج (PNE)
 2. گونه زبان گنجشک (ASH)
 3. تایل های ترمووود یا دکینگ پرتابل

۱. چوب درخت کاج (PINE) که جزو نرم چوب ها محصوب می شود، یکی از بهترین گزینه ها برای استفاده در نمای ساختمان و همچنین محوطه های باز پس از انجام عملیات ترمووود می باشد که با توجه به نوع برش و فرم کاری روی آن به انواع محصولات مختلف به شرح ذیل طبقه بندی می شود:

SHP (چهارتراش):

SHP ترموچوب های چهار تراش از جنس کاج محصول فنلاند هستند که معمولا برای نمای ساختمان و کف محوطه های باز و همچنین سازه های چوبی استفاده می شوند. تنوع بسیار بالای آن از نظر ضخامت و عرض که برای محل مصرف و طراحی های گوناگون تهیه شده است امکان انتخاب بالایی را برای خریدار مهیا نموده است. در زیر انواع ابعاد و اندازه های آن به نمایش گذاشته شده است:

 


UTS/UTV (فاق و زبانه):

ترموچوبهای UTS/UTV از جنس کاج به ترمووود فاق و زبانه گفته می شود که داخل همدیگر قرار گرفته و در نهایت سطح نمای ساختمان را تشکیل می دهند. این چوب ها به دو صورت UTS & UTV و در ابعاد بسیار متنوع تولید می شوند که در زیر می توانید ابعاد آن را مشاهده نمایید:

 

UTS (فاق و زبانه)

UTV (فاق و زبانه)

ترمووود فنلاند-رستگار-09117981063

UTV-18118


DECK/V/U (شیاردار):

عنوان Decking-PINE به ترمووود هایی از جنس کاج گفته می شود که روی چوب چهار تراش شیارهایی موازی درج شده است و علاوه بر زیبایی در صورت استفاده در کف محیطهای بیرونی باعث جلوگیری از لغزندگی نیز می شود Decking شرکت SLP به دو نوع (Deck V & Deck U) تولید می شود که در زیر انواع ابعاد آن قابل مشاهده می باشد:


SHP-PROFIX:
منظوراز SHP-PROFIX ترموچوب های SHP هستند که از محل ضخامت شیار داده شده اند به نحوی که پروفیکس ها در محل شیار ها قرار گرفته و به چوب زیر سازی متصل می گردند. در مواقعی که طراح بخواهد پیچ ها نمایان نباشند استفاده می گردد.

TRS-NLA-SRT:

 کاربرد محصول: نرده ، لوور ، نبشی ، شیدر

 


۲. چوب زبان گنجشک یا Ash ازجمله سخت چوبها می باشد که پس از انجام عملیات ترمووود بسیار مقاوم شده و برای استفاده در تمام محیطهای بیرونی مناسب می باشد. بازی رنگ این گونه، پس از oil کاری روی آن بسیار زیبا و دلربا می باشد و می توان این زیبایی را منحصر به فرد نامید. چوب های گونه زبان گنجشک این شرکت در دو رنگ تیره (DARK) و روشن (LIGHT) به دو شکل SHP-ASH و DECKING-ASH به مشتریان عزیز عرضه می شود.

ترمووود فنلاند-رستگار-09117981063

ASH-20140


 ۳. Deck Tile یا دکینگ پرتابل ,,, یکی از محصولات بسیار پر طرفدار شرکت SLP فنلاند می باشد که در ابعاد زیر و با دو گونه کاج و زبان گنجشک تولید می گردد. از بزرگترین خصوصیات این محصول امکان نصب و جمع کردن آن در محلهای مختلف توسط خود مصرف کننده می باشد. این محصول از یک تایل پلاستیکی در پایین و چوب ترموود از جنس Pine یا Ash در بالا تشکیل شده است که به راحتی در کنار همدیگر قرار گرفته و تایلهای پلاستیکی داخل یکدیگر قفل می شوند و در نهایت تنها ترمووود قابل دیدن می باشد.
DECK-TILE

DECK-TILE


۲-پارکت های تمام چوب طبیعی ,,,  SLP فنلاند به صورت SOLID تهیه شده و شامل ۲ سانتی متر چوب خالص از جنس درخت زبان گنجشک (ASH) می باشد که ضمن کیفیت بسیار بالا، دارای رنگ های دلربای چوب طبیعی می باشد.

 

پارکت slp

پارکت slp

 


ب- بر اساس محل کاربرد:

 1. نما
 2. استخر و سونا
 3.  کفپوش
 4.  نرده
 5.  پرچین
 6.  آلاچیق و پرگولا
 7. flower box
 8.  کاور ستون و …

۱. نما

نمای ترمووود SLP

نمای ترمووود SLP

نمای ترمووود SLP

نمای ترمووود SLP


۲. استخر و سونا

استخر-ترمووود SLP

استخر-ترمووود SLP

استخر-ترمووود SLP

استخر-ترمووود SLP


۳. کفپوش

کفپوش-ترمووود SLP

کفپوش ترمووود SLP

کفپوش ترمووود SLP

کفپوش ترمووود SLP


۴- نرده

نرده-ترمووود SLP

نرده ترمووود SLP

نرده ترمووود SLP

نرده ترمووود SLP


۵. پرچین

پرچین ترمووود SLP

پرچین ترمووود SLP

پرچین ترمووود SLP

پرچین ترمووود SLP


۶. آلاچیق و پرگولا

آلاچیق-ترمووود SLP

آلاچیق-ترمووود SLP

پرگولا-ترمووود SLP

پرگولا-ترمووود SLP


۷.Flower Box

Flower Box-SLP

Flower Box-SLP

Flower Box-SLP

Flower Box-SLP


۸. کاور ستون

کاور ستون-ترمووود SLP

کاور ستون-ترمووود SLP


۹- محوطه و درب

درب- ترمووود SLP

درب- ترمووود SLP

درب- ترمووود SLP

درب- ترمووود SLP

 

قسمتی- میدان کاج1

قاب دور درب- ترمووود SLP

 

محصولات اسپاد

 

فلاورباکس (گلدان)- Flower Box

flowerbox---گلدون-گرین وال-ابعاد30x30x30-رستگار09117981063

flowerbox—گلدون-گرین وال

 

نرده باغی- Garden Fence

نرده باغی-Garden Fence-محصولات ترمووود-رستگار09117981063

نرده باغی-Garden Fence

 

دیوار آجری-Brick Wall

دیوار آجری-Brick Wall-محصولات ترمووود-رستگار09117981063

دیوار SQUARE–میز جلومبلی-فلاور باکس (گلدان) گرین وال

 

گروه میز

 

کابین دوش-Shower cabin

shower-cabin-کابین دوش-محصولات ترمووود-رستگار09117981063

 

محصولات کف 

رنگ بندی TEKNOS

رنگ بندی Durable color